MAVi MANTAR 400 MAKET UÇAK Proje Ekibi: Oktay Gülmez, Sedat Özdilim, Ömer Erkan - Dantel Örnekleri ve EliŞleri Hobi dantel,oya,danteller,dantel örnekleri,oyalar,oya modelleri,dantel havlu,dantel havlu kenarları,havlu kenarı örnekleri,kenar dantelleri,salon takımları,dantel bohça,dantel ornekleri,bohça örnekleri...
Hemen Tarot Falınıza Bakalım Hemde Ücretsiz
Değişik Tunik Mode

Kırmızı Yapraklı

Erkek çocuklara Ber

Küçük Beylere - ÃTüm Kategoriler


Sayfalar


MAVi MANTAR 400 MAKET UÇAK Proje Ekibi: Oktay Gülmez, Sedat Özdilim, Ömer Erkan

MAVi MANTAR 400 MAKET UÇAK

Proje Ekibi: Oktay Gülmez, Sedat Özdilim, Ömer Erkan

Ömer Erkan, bir ay kadar önce, sohbet etmek için bana uğradığında yanında bir parça mavi mantar da getirmişti. Bu malzemeyi kullanarak bir model uçak yapabilirmiyiz demesi üzerine bu proje doğdu. Projenin doğuş ve gelişim öyküsünü uzun uzun yazmayacağım. Sonuçta, ortaya; tatmin edici kolaylıkta kumanda edilebilen, oldukça dengeli, çok ucuza ve kolayca yapılabilen bir model çıktı. Resimlerin ve alt yazılarının modelin yapımını anlatmada yeterli olacağını umuyorum.

Planlar : pmm_400 pmm_40001

Planlar kısmen cetvel yardımıyla el ile çizilmiştir. Bilgisayarda çizim programlarını kullanmak sıkıntı veriyor ve daha çok zamanımı alıyor. Çok güzel olmayabilirler ama, işe yarayacaklardır. Planlardaki mantar kesim kalıpları 3-4mm ucuz kavak kontraplağa aktarılıp maket bıçağı ve cetvel yardımıyla kesilirler. Yuvarlak hatların kesilmesinde kıl testeresi daha iyi iş görür.

KESiM ALETi VE KALIPLAR
mm400_1 mm400_101 mm400_102

Sol baştaki resimde 3,5mm kavak kontraplaktan kesilmiş kalıplar görünmektedir. Resmin altındaki kalıplar alttan kanatlı model tipine aittir. (Alttan kanatlı model daha sonra anlatılacak). Gönye şeklindeki parçalar, öncelikle büyük plakalardan işimiz ölçüsünde, düzgün kenarlı parçalar kesmek içindir. Ortadaki resimde, kullanılan kesme aleti vardır. 1m ´ye kadar kesim yapılabilen alette kesici olarak 0,5mm çelik tel kullanılmıştır. Aletin gövdesi 10×20mm çamdan, uçları ise, 4mm çelik telden yapılmıştır. Sağdaki resimde ise, kullanılan transformatör görülüyor. Eski bir kesintisiz güç kaynağından sökülmüş bu trafo 18V ´luk ve 300VA gücünde.
About the AuthorComments


No comments yet! Be the first:

Your ResponseEn Çok Görüntülenen

Yandex.Metrica